MTB1-10PL2
Manufacturer
Mfr. Part #
MTB1-10PL2
EBEE Part #
7846326-MTB1-10PL2-EB
Description
CONN HEADER VERT 10POS 1.27MM
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetITT Cannon, LLC MTB1-10PL2
SeriesMTB
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeHeader
Number of Positions10
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Ingress Protection-
Material Flammability Rating-
Features-
Contact ShapeCircular
Base Product NumberMTB1
MfrITT Cannon, LLC
Contact Finish - MatingGold
Contact MaterialCopper Alloy
Applications-
Current Rating (Amps)3A
TerminationSolder
StyleBoard to Cable/Wire
Number of Rows1
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
Row Spacing - Mating-
Number of Positions LoadedAll
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating-
Contact Length - Post-
Overall Contact Length-
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating50.0µin (1.27µm)
Contact Finish - Post-
Insulation MaterialDiallyl Phthalate (DAP)
Insulation Color-
Contact Finish Thickness - Post-
Mated Stacking Heights-
Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.050" (1.27mm)