MTB1-10PH003
Manufacturer
Mfr. Part #
MTB1-10PH003
EBEE Part #
10314160-MTB1-10PH003-EB
Description
MICRO
Select All
CategoryCable Assemblies ,Rectangular Cable Assemblies
DatasheetITT Cannon, LLC MTB1-10PH003
SeriesMicrostrip MT
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypePlug to Individual Wire Leads
Number of Positions10
ShieldingUnshielded
Features-
Base Product NumberMTB1
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50.0µin (1.27µm)
Length1.50' (457.20mm)
ColorMultiple, Individual
Number of Rows-
Usage-
Cable TerminationCrimp
Pitch - Connector0.050" (1.27mm)
Pitch - Cable-
Description
10 Position Cable Assembly Rectangular Plug to Individual Wire Leads 1.50' (457.20mm)