MSW00A20-39S-SR
Manufacturer
Mfr. Part #
MSW00A20-39S-SR
EBEE Part #
10960035-MSW00A20-39S-SR-EB
Description
WALL MOUNT RECEPTACLE
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Circular Connectors ,Common Circular
DatasheetMilspecwest, LLC MSW00A20-39S-SR
Series26482 Style Connectors
PackagingBag
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Mounting TypePanel Mount
Mounting FeatureFlange
Fastening TypeBayonet Lock
Shell MaterialAluminum
Shell FinishCadmium
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Shielding-
Material Flammability Rating-
FeaturesStrain Relief
MfrMilspecwest, LLC
Contact Finish - MatingCadmium
ApplicationsMilitary
Current Rating (Amps)7.5A, 13A
TerminationSolder
Color-
Voltage Rating800V
Cable Opening-
Description
39 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder