MSW00A16-23S
Manufacturer
Mfr. Part #
MSW00A16-23S
EBEE Part #
10927506-MSW00A16-23S-EB
Description
WALL MOUNT RECEPTACLE
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Circular Connectors ,Common Circular
DatasheetMilspecwest, LLC MSW00A16-23S
Series26482 Style Connectors
PackagingBag
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Mounting TypePanel Mount
Mounting FeatureFlange
Fastening TypeBayonet Lock
Shell MaterialAluminum
Shell FinishCadmium
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Shielding-
Material Flammability Rating-
Features-
MfrMilspecwest, LLC
Contact Finish - MatingCadmium
ApplicationsMilitary
Current Rating (Amps)7.5A, 13A
TerminationSolder
Color-
Voltage Rating800V
Cable Opening-
Description
23 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder