MSM02005
Manufacturer
Mfr. Part #
MSM02005
EBEE Part #
10815117-MSM02005-EB
Description
TERM BLOCK 2POS 5.08MM PCB
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks
DatasheetSauro Electronic Connectors MSM02005
SeriesMSM
PackagingBulk
Part StatusActive
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
FeaturesInterlocking (Side)
Wire Gauge12-30 AWG
Pitch0.200" (5.08mm)
ColorGreen
Housing MaterialPolyamide (PA66), Nylon 6/6
Voltage300 V
Current17.5 A
Contact Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Tin Plated
Number of Levels1
Positions Per Level2
Torque - Screw0.5-0.6 Nm (4.4-5.3 Lb-In)
Mating OrientationHorizontal with Board
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
Clamp Material - PlatingCopper - Nickel Plated
Screw Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Screw ThreadM3
Description
2 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole