MSG6100F-4-5
Manufacturer
Mfr. Part #
MSG6100F-4-5
EBEE Part #
12362548-MSG6100F-4-5-EB
Description
RF EMI ABSORB/SHLD SHEET 5MX4"
Select All
CategoryRF and Wireless ,RFI and EMI - Shielding and Absorbing Materials
Datasheet3M (TC) MSG6100F-4-5
SeriesMSG6000F
PackagingBulk
Part StatusActive
TypeAbsorbing/Shielding Sheet
Operating Temperature-
Base Product NumberMSG6100F
Length16.404' (5.00m)
MaterialNickel-Copper (NI/CU) Fabric
ShapeTape
Width4.000" (101.60mm)
Shelf Life12 Months
Shelf Life StartDate of Manufacture
Storage/Refrigeration Temperature70°F (21°C)
AdhesiveAcrylic, Conductive, Pressure Sensitive Adhesive (PSA)
Thickness - Overall0.039" (1.00mm)