MSG6030F-1.5-4
Manufacturer
Mfr. Part #
MSG6030F-1.5-4
EBEE Part #
12362016-MSG6030F-1.5-4-EB
Description
RF ABSORB/SHLD SHEET 157.48X1.5"
Select All
CategoryRF and Wireless ,RFI and EMI - Shielding and Absorbing Materials
Datasheet3M (TC) MSG6030F-1.5-4
SeriesMSG6000F
PackagingBulk
Part StatusActive
TypeAbsorbing/Shielding Sheet
Operating Temperature-
Base Product NumberMSG6030F
Length157.480" (4.00m)
MaterialNickel-Copper (NI/CU) Fabric
ShapeTape
Width1.500" (38.10mm)
Shelf Life12 Months
Shelf Life StartDate of Manufacture
Storage/Refrigeration Temperature70°F (21°C)
AdhesiveAcrylic, Conductive, Pressure Sensitive Adhesive (PSA)
Thickness - Overall0.012" (0.30mm)