MS27513E14F15PB
Manufacturer
Mfr. Part #
MS27513E14F15PB
EBEE Part #
11238121-MS27513E14F15PB-EB
Description
AE2 15C 1#16, 14#20 PIN RECP
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Circular Connectors ,Common Circular
DatasheetConesys MS27513E14F15PB
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBox
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Mounting TypePanel Mount
Mounting FeatureFlange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Shell MaterialAluminum
Shell FinishNickel
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Shell Size, MIL-
Ingress Protection-
ShieldingShielded
Primary MaterialMetal
Material Flammability Rating-
Features-
Base Product NumberMS27513E
MfrConesys
Contact Finish - MatingGold
Current Rating (Amps)7.5A, 13A
TerminationCrimp
ColorSilver
Voltage Rating-
Description
15 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp