MS27508E22F53S
Manufacturer
Mfr. Part #
MS27508E22F53S
EBEE Part #
8766239-MS27508E22F53S-EB
Description
CONN RCPT FMALE 53POS CRIMP
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Circular Connectors ,Common Circular
DatasheetConesys MS27508E22F53S
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBox
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions53
Shell Size - Insert22-53
Mounting TypePanel Mount
Mounting FeatureFlange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell MaterialAluminum
Shell FinishNickel
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Shell Size, MIL-
Ingress Protection-
ShieldingShielded
Primary MaterialMetal
Material Flammability Rating-
Features-
Base Product NumberMS27508E22F
MfrConesys
Contact Finish - MatingGold
Current Rating (Amps)7.5A
TerminationCrimp
ColorSilver
Voltage Rating-
Description
53 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp