MS034MPK1E1
Manufacturer
Mfr. Part #
MS034MPK1E1
EBEE Part #
7845958-MS034MPK1E1-EB
Description
STR BRDMNT W/GD HRDW
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetSouriau-Sunbank by Eaton MS034MPK1E1
Series-
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypePlug
Number of Positions34
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypeThreaded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesMating Flange, Mounting Flange
Contact ShapeCircular
Base Product NumberMS034M
MfrSouriau-Sunbank by Eaton
Contact Finish - MatingGold
Contact MaterialCopper Alloy
Applications-
Current Rating (Amps)7.5A
TerminationSolder
StyleBoard to Cable/Wire
Number of Rows4
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.150" (3.81mm)
Row Spacing - Mating0.180" (4.57mm)
Number of Positions LoadedAll
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.276" (7.00mm)
Contact Length - Post0.224" (5.70mm)
Overall Contact Length-
Insulation Height0.512" (13.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating16.0µin (0.41µm)
Contact Finish - PostGold
Insulation MaterialThermoplastic, Glass Filled
Insulation ColorBlack
Contact Finish Thickness - Post16.0µin (0.41µm)
Mated Stacking Heights-
Description
Connector Header Through Hole 34 position 0.150" (3.81mm)