| Mfr. Part # | MPS88X-5000 |
| EBEE Part # | 9814740-MPS88X-5000-EB |
| Customer # | |
| Datasheet | |
| EDA Models | |
| Description | MOD PLUG 8P8C SHIELDED FLAT STRA |
|---|---|---|
| Category | Cable Assemblies ,Modular/Ethernet Cables (RJ45, RJ11) | |
| Datasheet | Kycon, Inc. MPS88X-5000 | |
| Series | MPS | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Connector Type | Plug | |
| Ingress Protection | - | |
| Shielding | Shielded | |
| Features | - | |
| Base Product Number | MPS88X | |
| Contact Material | Copper Alloy | |
| Wire Gauge | 26-28 AWG | |
| Contact Finish | Gold | |
| Contact Finish Thickness | 50.0µin (1.27µm) | |
| Current Rating (Amps) | 1.5 A | |
| Termination | IDC | |
| Length | 0.880" (22.35mm) | |