MJSV-16PL86
Manufacturer
Mfr. Part #
MJSV-16PL86
EBEE Part #
7846843-MJSV-16PL86-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN HEADER VERT 16POS
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
SeriesMJS
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeHeader
Number of Positions16
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypeThreaded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability Rating-
Features-
Contact ShapeCircular
Base Product NumberMJSV
MfrITT Cannon, LLC
Contact Finish - MatingGold
Contact MaterialCopper Alloy
Applications-
Current Rating (Amps)3A
TerminationSolder
StyleBoard to Cable/Wire
Number of Rows3
Voltage Rating400V
Pitch - Mating-
Row Spacing - Mating-
Number of Positions LoadedAll
ShroudingShrouded - 4 Wall
Contact Length - Mating-
Contact Length - Post0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length-
Insulation Height0.344" (8.75mm)
Contact Finish Thickness - Mating50.0µin (1.27µm)
Contact Finish - Post-
Insulation MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
Insulation ColorBlack
Contact Finish Thickness - Post-
Mated Stacking Heights-
Description
Connector Header Through Hole 16 position