Minos BT138S-800E
Manufacturer
Mfr. Part #
BT138S-800E
EBEE Part #
E819272217
Package
TO-252
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
Description
10mA 10mA 800V Two-way thyristor TO-252 Thyristors (SCR)/Modules ROHS
This materials supports customized cables!
Learn more >>
925 In Stock for Fast Shipping
925 available for immediate shipping
Can Ship in 1-2 Business Days
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Qty.Unit PriceExt. Price
Best price for more quantity?
TypeDescription
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,Thyristors ,TRIACs
DatasheetMinos BT138S-800E
RoHS
Operating Temperature-40℃~+125℃
Holding Current (Ih)10mA
SCR Type-
Average Gate Power Dissipation (PG(AV))1.5W
Gate Trigger Voltage (Vgt)1.4V
Peak off - state voltage(Vdrm)800V
Current - Gate Trigger(Igt)10mA
Voltage - On State(Vtm)1.7V
Current - On State(It(RMS))8A
Current - Surge(Itsm@f)70A