Microchip Tech MIC5259-3.3YD5-TR
Manufacturer
Mfr. Part #
MIC5259-3.3YD5-TR
EBEE Part #
E8625954
Package
TSOT-23-5
Description
300mA Fixed 3.3V Positive electrode 6V TSOT-23-5 Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators ROHS
Select All
DatasheetMICROCHIP MIC5259-3.3YD5-TR
RoHS
Output TypeFixed
Operating Temperature-40℃~+125℃
Output Current300mA
Number of Outputs1
Output Voltage3.3V
FeatureLow ESR;Overcurrent Protection(OCP);Thermal Protection(TSD);ESD Protection;With ability
standby current150uA
Dropout Voltage550mV@(300mA)
Output PolarityPositive electrode
Maximum Input Voltage6V