Microchip Tech MIC5259-2.8YML-TR
Manufacturer
Mfr. Part #
MIC5259-2.8YML-TR
EBEE Part #
E8621978
Package
DFN-6(2x2)
Description
300mA Fixed 2.8V Positive electrode 6V DFN-6(2x2) Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators ROHS
Select All
DatasheetMICROCHIP MIC5259-2.8YML-TR
RoHS
Output TypeFixed
Operating Temperature-40℃~+125℃
Output Current300mA
Number of Outputs1
Output Voltage2.8V
standby current150uA
Dropout Voltage550mV@(300mA)
Output PolarityPositive electrode
Maximum Input Voltage6V