Microchip Tech MIC5259-1.8YML
Manufacturer
Mfr. Part #
MIC5259-1.8YML
EBEE Part #
E83744426
Package
DFN-6(2x2)
Description
65dB@(10Hz) 300mA Fixed 1.8V Positive electrode 6V DFN-6(2x2) Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators ROHS
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
Category
DatasheetMICROCHIP MIC5259-1.8YML
RoHS
Output TypeFixed
Operating Temperature-40℃~+125℃
Output Current300mA
Number of Outputs1
Output Voltage1.8V
FeatureOvercurrent Protection;Overheat Protection;Under-voltage lockout (UVLO)
Power Supply Rejection Ratio (PSRR)65dB@(10Hz)
standby current150uA
Dropout Voltage550mV@(300mA)
Output PolarityPositive electrode
Maximum Input Voltage6V