Microchip Tech MIC5237-3.3BU
Manufacturer
Mfr. Part #
MIC5237-3.3BU
EBEE Part #
E83752199
Package
TO-263-3
Description
75dB@(120Hz) 500mA Fixed 3.3V Positive electrode 16V TO-263-3 Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators ROHS
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
Category
DatasheetMICROCHIP MIC5237-3.3BU
RoHS
Output TypeFixed
Operating Temperature-40℃~+125℃
Output Current500mA
Number of Outputs1
Output Voltage3.3V
FeatureOvercurrent Protection(OCP);Thermal Protection(TSD)
Power Supply Rejection Ratio (PSRR)75dB@(120Hz)
Dropout Voltage700mV@(500mA)
Output PolarityPositive electrode
Maximum Input Voltage16V