Microchip Tech MIC5237-2.5BT
Manufacturer
Mfr. Part #
MIC5237-2.5BT
EBEE Part #
E83750902
Package
TO-220-5
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
75dB@(120Hz) 500mA Fixed 2.5V Positive electrode 16V TO-220-5 Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators ROHS
Select All
DatasheetMICROCHIP MIC5237-2.5BT
RoHS
Output TypeFixed
Operating Temperature-40℃~+125℃@(Tj)
Output Current500mA
Number of Outputs1
Output Voltage2.5V
FeatureOvercurrent Protection(OCP);Thermal Protection(TSD)
Power Supply Rejection Ratio (PSRR)75dB@(120Hz)
standby current170uA
Dropout Voltage700mV@(500mA)
Output PolarityPositive electrode
Maximum Input Voltage16V