Microchip Tech MIC5233-2.5YM5
Manufacturer
Mfr. Part #
MIC5233-2.5YM5
EBEE Part #
E83746781
Package
SOT-23-5
Description
100mA Fixed 2.5V Positive electrode 36V SOT-23-5 Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators ROHS
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
Category
DatasheetMICROCHIP MIC5233-2.5YM5
RoHS
Output TypeFixed
Operating Temperature-40℃~+125℃
Output Current100mA
Number of Outputs1
Output Voltage2.5V
standby current30uA
Dropout Voltage450mV@(100mA)
Output PolarityPositive electrode
Maximum Input Voltage36V