Microchip Tech MIC5232-2.5YML
Manufacturer
Mfr. Part #
MIC5232-2.5YML
EBEE Part #
E83750055
Package
DFN-6(2x2)
Description
10mA Fixed 2.5V Positive electrode 7V DFN-6(2x2) Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators ROHS
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
Category
DatasheetMICROCHIP MIC5232-2.5YML
RoHS
Output TypeFixed
Operating Temperature-40℃~+125℃
Output Current10mA
Number of Outputs1
Output Voltage2.5V
FeatureOvercurrent Protection(OCP);Thermal Protection(TSD);ESD Protection;With ability;Anti-Siphon
standby current3uA
Dropout Voltage300mV@(10mA)
Output PolarityPositive electrode
Maximum Input Voltage7V