Microchip Tech MIC5200-3.3YMM-TR
Manufacturer
Mfr. Part #
MIC5200-3.3YMM-TR
EBEE Part #
E8628104
Package
MSOP-8
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
100mA Fixed 3.3V Positive electrode 26V MSOP-8 Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators ROHS
Select All
DatasheetMICROCHIP MIC5200-3.3YMM-TR
RoHS
Output TypeFixed
Operating Temperature-40℃~+125℃
Output Current100mA
Number of Outputs1
Output Voltage3.3V
standby current350uA
Dropout Voltage350mV@(100mA)
Output PolarityPositive electrode
Maximum Input Voltage26V