| Mfr. Part # | MIC49500WR |
| EBEE Part # | E8641512 |
| Package | SPAK-7 |
| Customer # | |
| Datasheet | |
| EDA Models | |
| ECCN | EAR99 |
| Description | 5A Adjustable 700mV~6V Positive electrode 6V SPAK-7 Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators ROHS |
|---|---|---|
| Category | ||
| Datasheet | MICROCHIP MIC49500WR | |
| RoHS | ||
| Output Type | Adjustable | |
| Operating Temperature | -40℃~+125℃ | |
| Output Current | 5A | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Output Voltage | 700mV~6V | |
| standby current | 90mA | |
| Dropout Voltage | 500mV@(5A) | |
| Output Polarity | Positive electrode | |
| Maximum Input Voltage | 6V |