Microchip Tech MIC37101-2.5YM
Manufacturer
Mfr. Part #
MIC37101-2.5YM
EBEE Part #
E8637493
Package
SOIC-8
Description
1A Fixed 2.5V Positive electrode 6V SOIC-8 Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators ROHS
This materials supports customized cables!
Learn more >>
1 In Stock for Fast Shipping
1 available for immediate shipping
Can Ship in 1-2 Business Days
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Qty.Unit PriceExt. Price
Best price for more quantity?
TypeDescription
Select All
DatasheetMICROCHIP MIC37101-2.5YM
RoHS
Output TypeFixed
Operating Temperature-40℃~+125℃
Output Current1A
output voltage2.5V
Number of Outputs1
Voltage - Supply6V
Output ConfigurationPositive
Supply Current (Iq)11mA