Microchip Tech MIC37101-2.1YM
Manufacturer
Mfr. Part #
MIC37101-2.1YM
EBEE Part #
E8637492
Package
SOIC-8
Description
1A Fixed 2.1V Positive electrode 6V SOIC-8 Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators ROHS
Select All
DatasheetMICROCHIP MIC37101-2.1YM
RoHS
Output TypeFixed
Operating Temperature-40℃~+125℃
Output Current1A
Number of Outputs1
Output Voltage2.1V
Dropout Voltage500mV@(1A)
Output PolarityPositive electrode
Maximum Input Voltage6V