Microchip Tech MIC29151-12BU
Manufacturer
Mfr. Part #
MIC29151-12BU
EBEE Part #
E83747864
Package
TO-263-5
Description
1.5A Fixed 12V Positive electrode 26V TO-263-5 Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators ROHS
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
Category
DatasheetMICROCHIP MIC29151-12BU
RoHS
Output TypeFixed
Operating Temperature-40℃~+125℃
Output Current1.5A
Number of Outputs1
Output Voltage12V
Power Supply Rejection Ratio (PSRR)-
Dropout Voltage600mV@(1.5A)
Output PolarityPositive electrode
Maximum Input Voltage26V