Microchip Tech MIC29150-3.3WT
Manufacturer
Mfr. Part #
MIC29150-3.3WT
EBEE Part #
E8641211
Package
TO-220-3
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
1.5A Fixed 3.3V Positive electrode 26V TO-220 Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators ROHS
Select All
DatasheetMICROCHIP MIC29150-3.3WT
RoHS
Output TypeFixed
Operating Temperature-40℃~+125℃
Output Current1.5A
output voltage3.3V
Number of Outputs1
Voltage - Supply26V
Output ConfigurationPositive
Supply Current (Iq)22mA