Microchip Tech LM2575-3.3YN
Manufacturer
Mfr. Part #
LM2575-3.3YN
EBEE Part #
E8646738
Package
PDIP-16
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
Step-down type Fixed 4V~40V 3.3V 1A PDIP-16 DC-DC Converters ROHS
Select All
DatasheetMICROCHIP LM2575-3.3YN
RoHS
Output TypeFixed
Operating Temperature-40℃~+125℃@(TJ)
Output Current1A
Number of Outputs1
Input Voltage4V~40V
FunctionStep-down type
Output Voltage3.3V
TopologyStep-down
Synchronous RectificationNo
Switching Frequency52kHz