Microchip Tech LM2575-3.3WT
Manufacturer
Mfr. Part #
LM2575-3.3WT
EBEE Part #
E8641094
Package
TO-220-5
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
Step-down type Fixed 4V~40V 3.3V 1A TO-220-5 DC-DC Converters ROHS
Select All
DatasheetMICROCHIP LM2575-3.3WT
RoHS
Output TypeFixed
Operating Temperature-40℃~+125℃@(TJ)
Output Current1A
Number of Outputs1
Input Voltage4V~40V
FunctionStep-down type
Output Voltage3.3V
TopologyStep-down
Synchronous RectificationNo
Switching Frequency52kHz