Microchip Tech JANTX2N5665
Manufacturer
Mfr. Part #
JANTX2N5665
EBEE Part #
E86972276
Package
TO-66(TO-213AA)
Description
300V 2.5W 25@1A,5V 5A NPN TO-66(TO-213AA) Bipolar (BJT) ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,Bipolar (BJT) ,Single Bipolar Transistors
DatasheetMICROCHIP JANTX2N5665
RoHS
Operating Temperature-65℃~+200℃@(Tj)
Collector Current (Ic)5A
Power Dissipation (Pd)2.5W
Collector Cut-Off Current (Icbo)200nA
Collector-Emitter Breakdown Voltage (Vceo)300V
DC Current Gain (hFE@Ic,Vce)25@1A,5V
Collector-Emitter Saturation Voltage (VCE(sat)@Ic,Ib)1V@1A,5A