Microchip Tech JANTX2N5002
Manufacturer
Mfr. Part #
JANTX2N5002
EBEE Part #
E85658070
Package
TO-59
Description
80V 2W [email protected],5V 5A NPN TO-59 Bipolar (BJT) ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,Bipolar (BJT) ,Single Bipolar Transistors
DatasheetMICROCHIP JANTX2N5002
RoHS
Operating Temperature-65℃~+200℃@(Tj)
Collector Current (Ic)5A
Power Dissipation (Pd)2W
Collector Cut-Off Current (Icbo)50uA
Collector-Emitter Breakdown Voltage (Vceo)80V
DC Current Gain (hFE@Ic,Vce)[email protected],5V
Collector-Emitter Saturation Voltage (VCE(sat)@Ic,Ib)1.5V@500mA,5A