Microchip Tech JANKCA2N5237
Manufacturer
Mfr. Part #
JANKCA2N5237
EBEE Part #
E83201334
Package
TO-5
Description
120V 1W 50@1A,5V 10A NPN TO-5 Bipolar (BJT) ROHS
RoHS
Operating Temperature-65℃~+200℃@(Tj)
Collector Current (Ic)10A
Power Dissipation (Pd)1W
Collector Cut-Off Current (Icbo)10uA
Collector-Emitter Breakdown Voltage (Vceo)120V
DC Current Gain (hFE@Ic,Vce)50@1A,5V
Transition Frequency (fT)-
Collector-Emitter Saturation Voltage (VCE(sat)@Ic,Ib)2.5V@10A,1A