Microchip Tech JAN2N5664P
Manufacturer
Mfr. Part #
JAN2N5664P
EBEE Part #
E85658578
Package
TO-66(TO-213AA)
Customer #
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
200V 2.5W 40@1A,5V 5A NPN TO-66(TO-213AA) Bipolar (BJT) ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,Bipolar (BJT) ,Single Bipolar Transistors
RoHS
Operating Temperature-65℃~+200℃@(Tj)
Collector Current (Ic)5A
Power Dissipation (Pd)2.5W
Collector Cut-Off Current (Icbo)200nA
Collector-Emitter Breakdown Voltage (Vceo)200V
DC Current Gain (hFE@Ic,Vce)40@1A,5V
Collector-Emitter Saturation Voltage (VCE(sat)@Ic,Ib)400mV@300mA,3A