Microchip Tech JAN2N5238S
Manufacturer
Mfr. Part #
JAN2N5238S
EBEE Part #
E85658572
Package
TO-39(TO-205AD)
Description
170V 1W 40@5A,5V 10A NPN TO-39(TO-205AD) Bipolar (BJT) ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,Bipolar (BJT) ,Single Bipolar Transistors
DatasheetMICROCHIP JAN2N5238S
RoHS
Operating Temperature-65℃~+200℃@(Tj)
Collector Current (Ic)10A
Power Dissipation (Pd)1W
Collector Cut-Off Current (Icbo)10uA
Collector-Emitter Breakdown Voltage (Vceo)170V
DC Current Gain (hFE@Ic,Vce)40@5A,5V
Collector-Emitter Saturation Voltage (VCE(sat)@Ic,Ib)2.5V@1A,10A