Microchip Tech APTM20HM10FG
Manufacturer
Mfr. Part #
APTM20HM10FG
EBEE Part #
E817668331
Description
200V 175A 694W 12mΩ@10V,87.5A 5V@5mA 4 N-channel MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,FET, MOSFET Arrays
RoHS
Operating Temperature-40℃~+150℃@(Tj)
Type4 N-channel
ConfigurationHalf Bridge
Drain Source Voltage (Vdss)200V
Continuous Drain Current (Id)175A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)12mΩ@10V,87.5A
Power Dissipation (Pd)694W
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)5V@5mA
Input Capacitance (Ciss@Vds)13.7nF@25V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)224nC@10V