Microchip Tech APTM10UM02FAG
Manufacturer
Mfr. Part #
APTM10UM02FAG
EBEE Part #
E85554285
Package
Customer #
Datasheet
Description
100V 570A 2.5mΩ@10V,200A 1.66kW 4V@10mA 1 N-channel MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetMICROCHIP APTM10UM02FAG
RoHS
Operating Temperature-40℃~+150℃@(Tj)
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)100V
Continuous Drain Current (Id)570A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)2.5mΩ@10V,200A
Power Dissipation (Pd)1.66kW
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)4V@10mA
Input Capacitance (Ciss@Vds)40nF@25V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)1.36uC@10V