Microchip Tech APTM10DUM02G
Manufacturer
Mfr. Part #
APTM10DUM02G
EBEE Part #
E817542892
Description
100V 495A 2.5mΩ@10V,200A 1.25kW 4V@10mA 2 N-Channel MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,FET, MOSFET Arrays
RoHS
Operating Temperature-40℃~+150℃@(Tj)
Type2 N-Channel
Drain Source Voltage (Vdss)100V
Continuous Drain Current (Id)495A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)2.5mΩ@10V,200A
Power Dissipation (Pd)1.25kW
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)4V@10mA
Input Capacitance (Ciss@Vds)40nF@25V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)1.36uC@10V