Microchip Tech APTM10DHM05G
Manufacturer
Mfr. Part #
APTM10DHM05G
EBEE Part #
E817368871
Description
100V 278A 780W 5mΩ@10V,125A 4V@5mA 2 N-Channel MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,FET, MOSFET Arrays
RoHS
Operating Temperature-40℃~+150℃@(Tj)
Type2 N-Channel
Drain Source Voltage (Vdss)100V
Continuous Drain Current (Id)278A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)5mΩ@10V,125A
Power Dissipation (Pd)780W
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)4V@5mA
Input Capacitance (Ciss@Vds)20nF@25V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)700nC@10V