Microchip Tech APTM10DAM05TG
Manufacturer
Mfr. Part #
APTM10DAM05TG
EBEE Part #
E85554281
Package
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
100V 278A 780W 5mΩ@10V,125A 2V@5mA 1 N-channel MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetMICROCHIP APTM10DAM05TG
RoHS
Operating Temperature-40℃~+150℃@(Tj)
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)100V
Continuous Drain Current (Id)278A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)5mΩ@10V,125A
Power Dissipation (Pd)780W
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)2V@5mA
Input Capacitance (Ciss@Vds)20nF@25V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)700nC@10V