Microchip Tech APTM100A13SG
Manufacturer
Mfr. Part #
APTM100A13SG
EBEE Part #
E817550088
Package
Customer #
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
1kV 65A 1.25kW 156mΩ@10V,32.5A 5V@6mA 2 N-Channel MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,FET, MOSFET Arrays
RoHS
Operating Temperature-40℃~+150℃@(Tj)
Type2 N-Channel
ConfigurationHalf Bridge
Drain Source Voltage (Vdss)1kV
Continuous Drain Current (Id)65A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)156mΩ@10V,32.5A
Power Dissipation (Pd)1.25kW
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)5V@6mA
Input Capacitance (Ciss@Vds)15.2nF@25V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)562nC@10V