Microchip Tech APTC60TDUM35PG
Manufacturer
Mfr. Part #
APTC60TDUM35PG
EBEE Part #
E817337895
Description
600V 72A 416W 35mΩ@10V,72A [email protected] 6 N-Channel MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,FET, MOSFET Arrays
RoHS
Operating Temperature-40℃~+150℃@(Tj)
Type6 N-Channel
Drain Source Voltage (Vdss)600V
Continuous Drain Current (Id)72A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)35mΩ@10V,72A
Power Dissipation (Pd)416W
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)[email protected]
Input Capacitance (Ciss@Vds)14nF@25V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)518nC@10V