Microchip Tech APTC60HM70RT3G
Manufacturer
Mfr. Part #
APTC60HM70RT3G
EBEE Part #
E817647141
Description
600V 39A 250W 70mΩ@10V,39A [email protected] 4 N-channel MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,FET, MOSFET Arrays
DatasheetMICROCHIP APTC60HM70RT3G
RoHS
Operating Temperature-40℃~+150℃@(Tj)
Type4 N-channel
ConfigurationHalf Bridge
Drain Source Voltage (Vdss)600V
Continuous Drain Current (Id)39A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)70mΩ@10V,39A
Power Dissipation (Pd)250W
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)[email protected]
Input Capacitance (Ciss@Vds)7nF@25V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)259nC@10V