Microchip Tech APTC60DAM18CTG
Manufacturer
Mfr. Part #
APTC60DAM18CTG
EBEE Part #
E87216514
Description
600V 143A 18mΩ@10V,71.5A 833W 3.9V@4mA 1 N-channel MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetMICROCHIP APTC60DAM18CTG
RoHS
Operating Temperature-40℃~+150℃@(Tj)
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)600V
Continuous Drain Current (Id)143A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)18mΩ@10V,71.5A
Power Dissipation (Pd)833W
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)3.9V@4mA
Input Capacitance (Ciss@Vds)28nF@25V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)1.036uC@10V