Microchip Tech APT8014L2FLLG
Manufacturer
Mfr. Part #
APT8014L2FLLG
EBEE Part #
E83281716
Package
TO-264-3(TO-264AA)
Description
800V 52A 160mΩ@10V,26A 5V@5mA 1 N-channel TO-264-3(TO-264AA) MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetMICROCHIP APT8014L2FLLG
RoHS
Operating Temperature-55℃~+150℃
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)800V
Continuous Drain Current (Id)52A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)160mΩ@10V,26A
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)5V@5mA
Reverse Transfer Capacitance (Crss@Vds)248pF
Input Capacitance (Ciss@Vds)7238pF
Total Gate Charge (Qg@Vgs)285nC@10V