Microchip Tech APT77N60JC3
Manufacturer
Mfr. Part #
APT77N60JC3
EBEE Part #
E85948952
Package
SOT-227B-4
Description
600V 77A 568W 35mΩ@10V,60A [email protected] 1 N-channel SOT-227B-4 MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetMICROCHIP APT77N60JC3
RoHS
Operating Temperature-55℃~+150℃@(Tj)
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)600V
Continuous Drain Current (Id)77A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)35mΩ@10V,60A
Power Dissipation (Pd)568W
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)[email protected]
Input Capacitance (Ciss@Vds)13.6nF@25V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)640nC@10V