Microchip Tech APT75M50L
Manufacturer
Mfr. Part #
APT75M50L
EBEE Part #
E87457218
Package
TO-264
Description
500V 75A 1.04kW 75mΩ@10V,37A [email protected] 1 N-channel TO-264 MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetMICROCHIP APT75M50L
RoHS
Operating Temperature-55℃~+150℃@(Tj)
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)500V
Continuous Drain Current (Id)75A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)75mΩ@10V,37A
Power Dissipation (Pd)1.04kW
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)[email protected]
Input Capacitance (Ciss@Vds)11.6nF@25V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)290nC@10V