Microchip Tech APT60S20B2CTG
Manufacturer
Mfr. Part #
APT60S20B2CTG
EBEE Part #
E83759292
Package
TO-247-3
Description
200V 1 pair of common cathodes 75A 900mV@60A TO-247-3 Schottky Diodes ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,Diodes ,Diode Arrays
DatasheetMICROCHIP APT60S20B2CTG
RoHS
Reverse Leakage Current (Ir)1mA@200V
Reverse Voltage (Vr)200V
Diode Configuration1 pair of common cathodes
Forward Voltage (Vf@If)900mV@60A
Rectified Current75A