Microchip Tech APT60N60SCSG
Manufacturer
Mfr. Part #
APT60N60SCSG
EBEE Part #
E85569545
Package
D3PAK
Description
600V 60A 431W 45mΩ@10V,44A 3.9V@3mA 1 N-channel D3PAK MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetMICROCHIP APT60N60SCSG
RoHS
Operating Temperature-55℃~+150℃@(Tj)
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)600V
Continuous Drain Current (Id)60A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)45mΩ@10V,44A
Power Dissipation (Pd)431W
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)3.9V@3mA
Input Capacitance (Ciss@Vds)7.2nF@25V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)190nC@10V