Microchip Tech APT60M60JFLL
Manufacturer
Mfr. Part #
APT60M60JFLL
EBEE Part #
E85588986
Package
SOT-227B-4
Description
600V 70A 694W 60mΩ@10V,35A 3V@5mA 1 N-channel SOT-227B-4 MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetMICROCHIP APT60M60JFLL
RoHS
Operating Temperature-55℃~+150℃@(Tj)
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)600V
Continuous Drain Current (Id)70A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)60mΩ@10V,35A
Power Dissipation (Pd)694W
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)3V@5mA
Input Capacitance (Ciss@Vds)12.63nF@25V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)289nC@10V