Microchip Tech APT6017LFLLG
Manufacturer
Mfr. Part #
APT6017LFLLG
EBEE Part #
E83293098
Package
TO-264-3
Description
600V 35A 0.17Ω@10V,17.5A 500W [email protected] 1 N-channel TO-264-3 MOSFETs ROHS
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
Category
DatasheetMICROCHIP APT6017LFLLG
RoHS
Operating Temperature-55℃~+150℃
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)600V
Continuous Drain Current (Id)35A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)0.17Ω@10V,17.5A
Power Dissipation (Pd)500W
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)[email protected]
Reverse Transfer Capacitance (Crss@Vds)60pF@25V
Input Capacitance (Ciss@Vds)4.5nF
Total Gate Charge (Qg@Vgs)100nC@10V