Microchip Tech APT6010LFLLG
Manufacturer
Mfr. Part #
APT6010LFLLG
EBEE Part #
E83293058
Package
TO-264-3
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
600V 54A 100mΩ@10V,27A [email protected] 1 N-channel TO-264-3 MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetMICROCHIP APT6010LFLLG
RoHS
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)600V
Continuous Drain Current (Id)54A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)100mΩ@10V,27A
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)[email protected]
Input Capacitance (Ciss@Vds)6.71nF@25V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)150nC@10V